Septembrový Island. Ľad, oheň a polárna žiara
Neviem, či sa dá krása tejto krajiny tak ľahko opísať. Musíte ju zažiť sami. Bez ohľadu na ročné obdobie alebo aktuálne počasie, táto krajina vás očarí svojou jedinečnou krásou. V zimných mesiacoch sa pred vami rozvinú pestré kontrasty čiernych, žltých, hnedých a bielych tónov, zatiaľ čo na konci leta dominuje nádherná zelená krajina, okorenená paletou odtieňov čiernej. Niektoré miesta vyzerajú, akoby boli vytvorené priamo na plátno, s čiernymi lávovými kameňmi, ktoré elegantne prerástli machom a vytvorili dizajnové dielo prírody. Táto krajina je nekonečným zdrojom inšpirácie pre každého, bez ohľadu na to, čo hľadá.
Cestoval som do tejto fascinujúcej krajiny už druhý krát. Do krajiny ohňa a ľadu som sa vrátil z dôvodu, že tu ostalo veľa vecí, ktoré som pred tým nestihol alebo na nich jednoducho nemal šťastie. Tento ostrovný štát je miesto, kde sa stretávate s krásnymi ľadovcami, sopkami, geotermálnymi prameňmi a neuveriteľne rozmanitou prírodou, ktorá má schopnosť vás doslova ohromiť. Človek si v tejto krajine pripadá akoby bol na inej planéte. Príroda tu vyniká svojou neskutočnou silou a krásou.
Vytvoril som 9-člennú skupinu, požičal dve autá 4×4 a prebádali sme si juhozápadnú časť ostrova skrz na skrz. Videli sme nádhernú polárnu žiaru (northern lights) na ktorú musí mať človek kus šťastia, dúhové hory, diamantovú pláž, masívne ľadovce, sopečnú krajinu a samozrejme nádherné vodopády, zelené lúky či gigantické útesy. Poďme však pekne poporiadku.
Celé to začalo akciovými letenkami od spoločnosti Wizz Air
Oslovil som zopár známych, o ktorých som vedel že sem chceli ísť, kúpili sme prvé letenky z Viedne do Reykiavíku a mohli sme začať plánovať náš itinerár. Prvotný plán bolo ísť okolo celého ostrova, avšak neskôr sme to prehodnotili, a zamerali sme sa na juhozápadnú časť ostrova a hlavne národný park Landmannalaugar. Plán sme zmenili kvôli obmedzenému času, ktorý sme mali. Naša návšteva Islandu bola totižto naplánovaná na päť dní a pri tomto čase by sme sa pri okružnej jazde iba zbytočne hnali a museli by sme denne stráviť v aute priemerne 5-6 hodín času.
Našu islandskú cestu sme začali na letisku Keflavík, kde sme si vyzdvihli dve autá, obe 4×4. Bez auta s pohonom 4×4 by sme nemohli ísť na „F-roads“ teda cesty nespevneného charakteru, ktoré bývajú v zime častokrát aj neprejazdné. Keďže sme prileteli v podvečer, nemali sme moc času na to, aby sme išli pozerať pamätihodnosti, preto bola naša prvá zastávka Bónus – obchod s potravinami, kde sme si urobili nákup potravín na prvé dni. Tieto potraviny sme použili na prípravu raňajok, desiaty a tiež večere. Každé z ubytovaní, ktoré sme mali, disponovalo kuchyňou a my sme si mohli jedlo sami pripraviť, čo nám ušetrilo nemalé náklady.
Prvý deň sme sa ubytovali v apartmánoch kúsok od mesta Hella s názvom Hellisholar Cottages. Hneď prvú noc sme mali obrovské šťastie a po príchode na ubytovanie sa nám ukázala nádherná polárna žiara.
Polárna žiara nad ubytovaním Hellisholar Cottages
Ubytovanie Hellisholar Cottages
Ďalší deň ráno sme začali s naplánovanými aktivitami. Miesta sme navštevovali postupne tie, ktoré vždy ležali po ceste k nášmu dennému cieľu. Pre prvý deň našej islandskej cesty bol cieľový bod národný park Landmannalaugar, známejší ako Rainbow Mountines – dúhové hory. Cestou sme sa zastavili na prvý bod záujmu, ktorý bol po ceste, čo to bol nádherný vodopád Seljalandsfoss, ktorý sa nachádzal iba pár minút od nášho ubytovania. Vieš že tento vodopády si môžeš pozrieť aj odzadu ?
Vodopád Seljalandsfoss
Naša 9 členná skupina pri vodopáde Seljalandsfoss
Ďalej sme pokračovali smer dúhové hory. Drvivú časť cesty sme pokračovali po spomínaných F-roads. Jednalo sa o gravelovú nespevnenú cestu. Milovník offroadu by si tu prišiel na svoje a celkom by sa vybláznil. Zaujímavosťou bolo, že cestou k dúhovým horám sme museli prekonať viacero brodov cez rieku a rôzne iné jazierka. Na toto sme boli dopredu upozornený a vedeli sme o tom. To bol aj jeden z dôvodov prečo sme museli mať SUV autá s pohonom 4×4. Čím vyššie, tým lepšie. V požičovni nám ale pochopiteľne toto brodenie NEODPORÚČALI.
Cesta na dúhové hory
Cestou sme prekonávali viacero brodov
Cesta na dúhové hory trvala približne dve a pol hodiny. Dôvodom našej návštevy dúhových hôr bola hlavne turistika, ktorú sme mali v pláne. Náš cieľový kopec bol Bláhnjúkur vysoký iba 940 m.n.m. Táto turistika avšak nepatrila k tým najľahším z dôvodu, že v tento deň nám počasie príliš neprialo a podmienky v ktorých sme šľapali na vrchol boli viac ako nekomfortné. Prevažnú časť túry sme totiž čelili silnému veru a dažďu. Celý výstup na vrchol a naspať na parkovisko kde sme mali naše autá trvalo 3 hodinky. V oblasti Landmannalaugar sa nachádza tiež prírodné termálne kúpalisko, kde sme si po tejto mrazivej turistike užili horúcu vodu rovno v prírode.
Dúhové hory
Túra v daždi
Ubytovanie v mestečku Kirkjubæjarklaustur
Dúhové hory boli programom na celý deň. Po turistike a po krátkom relaxačnom kúpaní v termálnej vode sme sa premiestnili v podvečer na naše druhé ubytovanie v mestečku Kirkjubæjarklaustur. Večer sme mali opäť šťastie na krásnu polárnu žiaru. Vyšli sme pred ubytovanie a pozorovali sme.
Polárna žiara aj v druhý deň nášho výletu
Na tretí deň sme mali v pláne celé južné pobrežie Islandu, od mesta Vík až po Diamond Beach na juhovýchode. Prvá zastávka bol národný park Skaftafell kde sme opäť robili krátku aktívnu turistiku s výhľadom na ľadovec Skaftafellsjökull. Jednalo sa ale skôr o prechádzku ako o turistiku, bolo to nenáročné, ľahké a vhodné pre všetky vekové kategórie. Po ceste sme tiež navštívili krásny vodopád Svartifoss. V národom parku Skaftavfell sme strávili celkovo 4 hodiny a ďalej sme pokračovali východne až k lagúne Jökulsárlón a spomínanej Diamond beach, čo bol náš najvýchodnejší bod našej islandskej cesty.
Výhľad na ľadovec Skaftafellsjökul
Vodopád Svartifoss
Diamond beach
Diamond beach
Lagúna Jökulsárlón
Z Diamond beach sme sa začali presúvať naspäť na západ v rámci ostrova. Ešte pred tým než sme prišli na naše tretie ubytovanie sme si urobili krátku zastávku meste Vík kde sme si dokúpili potraviny a tiež sme navštívili krásnu pláž s názvom Reynisfjara. Reynisfjara je ikonická pláž s krásnym čiernym pieskom sopečného pôvodu. Je to miesto ktoré určite odporúčame navštíviť, ak by ste plánovali vašu cestu Islandom.
Cesta na Islandskou krajinou
Pláž Reynisfjara
Pláž Reynisfjara
V podvečer sme prišli na tretie ubytovanie. Už po ceste k nemu sa začala odhaľovať opäť polárna žiara. Tento krát bola oveľa jasnejšia a silnejšia ako predošlé dni. Ubytovali sme sa v Stóra-Mörk III Guesthouse. Hneď ako sme zložili batožinu sme vyšli pred chatku a sledovali sme toto krásne prírodné divadlo.
Polárna žiara viditeľná z auta smerom na ubytovanie
Polárna žiara viditeľná z ubytovania
Ubytovanei v Stóra-Mörk III Guesthouse
Štvrtý deň našej cesty sme navštívili miesta, ktoré som už navštívil počas mojej prvej cesty Islandom v roku 2021. Tieto miesta patria k tým top atrakciám ostrova a určite ich odporúčame. Je to najmä prekrásny 60 metrový vodopád Skógafoss, ľadovec Sólheimajokull, Geysir, vodopády Gullfoss a vyvierajúce horúce pramene Reykjadalur Hot Spring. Deň sme zakončili kúpaním v štýlovom betónovom spa bazéniku s výhľadom na more v rybárskom mestečku Akranes. Z bazéna sme sa mohli ísť okúpať aj do ľadového atlantického oceánu, ktorý bol hneď vedľa. Neváhali sme, bolo to výborné! Inak z tohto spa bazénika sme v oceáne pozorovali aj tulene.
Ikonický vodopád Skogafoss
Ľadovec Sólheimajokull
Kúpanie v termálne kadi pri mestečku Akranes
Posledný deň nášho výletu sme si urobili exkurziu po hlavnom meste Rejkjavík, navštívili sme kostol, ktorý svojou architektúrou pripomína bazaltové stĺpy, dali sme si parádnu tresku s hranolkami v Hlemmur Matholl a keďže lialo ako z krhly, zvyšný čas pred odletom sme strávili v parádnom múzeu Perlan, ktoré by som určite odporučil. Bolo tu super kino s kruhovým plátnom, na ktorom sme si pozreli expozíciu ako vzniká polárna žiara. V tomto kine ste mali pocit, že pozeráte na nebo. Výborný bol aj krátky umelecký film o vulkanickej činnosti na Islande a v neposlednom rade mali perfektne spracovanú expozíciu o ľadovcoch, ich dôležitosti a roztápaní. Človek si veľa vecí uvedomí. Bola tu aj ľadová jaskyňa.
Treska s hranolkami v Hlemmur Matholl
Hallgrímskirkja kostol v Reykaivíku
Čo dodať na záver ? Ak uprednostňuješ prírodu pred mestskou turistikou, Island je krajinou pre teba. Navštívil som túto nádhernú krajinu už druhý krát a znovu ma očarila. Znovu v nej ale aj napriek tomu ostalo veľa miest, ktoré som nestihol vidieť ani tentokrát. Preto už teraz viem, že sa tam v budúcnosti znovu vrátim. Island je jedinečná krajina, kde sa stretnete s arktickou prírodou, vulkanickou činnosťou okorenenou o polárnu žiaru. Môžeš sem cestovať v každom ročnom období. V lete zažiješ dlhé dni, kedy máš až 20 hodín denného svetla. V zime naopak zažiješ krátke dni, ale naopak, budeš mať ideálne podmienky na pozorovanie polárnej žiary. V tejto krajine som cítil slobodu ako nikde inde. Priestranná krajina s rozlohou 2x väčšou ako rozloha Slovenska, kde žije iba niečo cez 372 000 obyvateľov. Ak si požičiaš auto, máš neobmedzené možnosti a môžeš ísť kamkoľvek. Môžeš takýmto spôsobom preskúmať aj tie najodľahlejšie zákutia ostrova. Milovníci off-roadu by si taktiež prišli na svoje, vzhľadom na to, že veľká časť ciest patrí do kategórie „F-roads“. V krajine nájdeš nespočetne veľa krásnych vodopádov, nádherných vulkanických pláží s čiernym pieskom, gejzíry, pohoria, jazerá a mnoho iných. Island radím medzi moje TOP 3 krajiny, ktoré som doteraz navštívil a túto krajinu všetkými desiatimi odporúčam každému. Rada na záver: Jeden z najlepších mesiacov, kedy sem môžeš cestovať je september. Prečo ?
Prečo je september jeden z najlepších mesiacov na návštevu?
- Máš stále dostatočne dlhé dni,
- Máš stále relatívne letné počasie a teplo,
- Môžeš vidieť polárnu žiaru veľmi jasne a intenzívne,
- F-roads sú v tomto mesiaci otvorené,
- Nižšie ceny za letenky,
- Nižšie ceny za ubytovanie,
- Nižšie ceny za požičanie auta,
- Všeobecne menej turistov v porovnaní s letom (jún, júl, august).
Koľko takýto výlet vyjde ?
- Letenka: Viedeň – Reykjavík – Viedeň – 120 €/osoba
- Víza: bez víz
- Ubytovanie: 40 – 50 € osoba/noc
- Požičanie auta: 380 € na 5 dní
- Benzín: 2,30 €
- Jedlo v reštaurácií: 15 € – 40 €
- Vstup do bazénika v Akranes: 3,50 €
- Jedlo v obchode: asi dvakrát drahšie ako u nás
- Vstup do múzea Perlan: 36 €
Dokopy: letenka + ubytovanie + auto = 450 € /5 dní + vreckové.
Autor: Ján Milde
Instagram: Johny_von_Milde
FB: Johny Von Milde
FOTO:
Ján Milde, Ľubica Mildeová, Marko Divéky